Akne pri odraslih

“Zakaj imam še vedno akne, čeprav nisem več najstnik ?!” To je vprašanje, ki ga dermatologi pogosto slišijo v svojih ambulantah in odrasli se pogosto počutijo kot osamljen primer, ki se sooča s takšnimi težavami. Ali smo res edini s takšnimi težavami in ali je normalno imeti akne tudi v odraslem obdobju preberite v našem novem članku.

Res je, da se akne redko pojavijo v odrasli dobi. Čeprav akne običajno veljajo za problem mladostništva, se dejansko lahko pojavijo pri kateri koli starosti. 40% žensk, starih med 20 in 40 let, ima akne ali nepravilnosti na koži, kar zanje predstavlja velik problem. Kar 1/3 ljudi, ki obiščejo dermatologa zaradi aken, so ženske starejše od 25 let. Po najstniškem obdobju je prevalenca aken pri ženskah večja kot pri moških, pojavnost aken pri ženskah, pa se je na splošno povečala v zadnjih 15-20 letih. (1)

Ali se akne pri odraslih razlikujejo od aken v obdobju adolescence?

Akne pri odraslih ali ACNE TARDA imajo veliko podobnosti z mladostniškimi aknami tako pri vzrokih kot pri zdravljenju. Vendar pa obstaja nekaj posebnosti. Opredeljene so kot pogosta kožna motnja, ki prizadene ljudi, starejše od 25 let, najpogosteje ženske in ima velik vpliv na kakovost življenja.

Pri odraslih opažamo običajno blage do zmerne akne in pojav zmerne do intenzivne hiperseboreje. Prizadenejo predvsem spodnje dele obraza, predel mandibule, perioralni predel in brado, ki skupaj tvorijo t.i. U cono (za razliko od mladostniških aken, ki se pojavijo po celotnem obrazu, še posebej pa na tako imenovani T coni – čelo, nos, brada). Poleg tega se lahko pojavijo tudi na zadnji strani vratu in včasih tudi na prsnem košu. Akne pri odraslih so večinoma vnetne akne s papulami in pustulami ter nekoliko manj retencijskimi lezijami (odprti in zaprti komedoni). Pogosto akne pri odraslih spremlja povnetna hiperpigmentacija kar je vzrok za dodaten stres in nezadovoljstvo še posebej pri ženskah. Akne se pogosto pojavijo tudi pred menstruacijo.

Zanimivo je tudi dejstvo, da lahko akne pri odraslih delimo na 3 vrste: perzistentne (kar pomeni akne, ki so se pojavile v adolescenci in se nadaljujejo v odraslo dobo), ponovitvene akne (akne ki so se pojavile v adolesenci, nato izginile in se nato ponovno pojavijo v odrasli dobi) in pozne akne (akne, ki se prvič pojavijo po 25. letu starosti) .(2)

Vzroki aken pri odraslih

Dejavniki, ki vodijo do pojava aken v adolescenci, so večinoma enaki kot tisti, ki vplivajo na pojav aken v odraslosti. Štirje dejavniki neposredno vodijo do pojava aken in to so: prekomerna tvorba sebuma, hiperkeratinizacija, ki povzroči zamašitev por, pojav bakterij in vnetje.

Vzroki za nastanek aken v odrasli dobi so lahko zelo različni. Morda so zlasti pri ženskah najpomembnejši vzrok hormoni. Ženske se pogosto soočajo s hormonskimi nihanji (menstruacija, nosečnost, perimenopavza, menopavza, jemanje ali prenehanje jemanja hormonskih kontraceptivov itd.), Neravnovesje te vrste pa lahko vodi do nastanka aken. Stres lahko igra tudi zelo pomembno vlogo saj vpliva na raven nekaterih hormonov, kot sta kortizol in androgeni hormoni, ki lahko povzročijo vnetja, prekomerno aktivnost žlez lojnic in nastanek aken. Pomembna je tudi genska predispozicija. Številne študije kažejo, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k nastanku aken v odraslosti. Tudi zunanji dejavniki vplivajo na nastanek aken, zlasti uporaba neustreznih izdelkov za nego obraza in las, onesnaženost zraka, UV-sevanje, kajenje, prehrana itd. Med pomembnimi vzroki naj omenimo tudi stranske učinke nekaterih zdravil, pa tudi bolezni, katere spremlja pojav aken (npr. sindrom policističnih jajčnikov ali druge endokrine motnje).

Kaj narediti?

Zdravljenje aken v odraslosti se ne razlikuje veliko od zdravljenja pri mladih, vendar se zaradi njihove trdovratnosti ob relativno blagih simptomih pogosto priporoča nekoliko bolj agresivno zdravljenje. Po drugi strani pa ljudje, ki jih prizadenejo akne v odraslosti, potrebujejo učinkovita zdravila, da se stanje čim prej izboljša.

Vsekakor se svetuje vsakodnevno ustrezna nega kože. Osnova dobre rutine je redno čiščenje obraza, dvakrat na dan in izogibanje pretirano agresivnim kozmetičnim izdelkom. Izdelki za čiščenje obraza s salicilno kislino so zelo učinkoviti, saj omogočajo že v prvem koraku umivanja odpiranje in čiščenje por. Za nego priporočamo uporabo dermatološko testiranih, nekomedogenih izdelkov, ki ne povzročajo aken ter katerih aktivne sestavine in tekstura so prilagojeni potrebam kože, ki je nagnjena k aknam. Za učinkovito nego, je potrebno izbrati takšne izdelke, ki vsebujejo protivnetne in antibakterijske učinkovine, keratolitična sredstva ter pomirjujoče in uravnotežajoče dejavnike. Potrebno se je izogibati stiskanju mozoljev in dotikanju lezij, ker to lahko vodi le še do poslabšanja, pojava madežev in brazgotin. Pametno je oceniti tudi zunanje dejavnike (prehrana, izbrana kozmetika in ličila, kajenje, stres itd.), ki lahko še dodatno poslabšajo aknasto kožo in jih odstraniti oz zamenjati.

Zdravljenje aken

Ob ustrezni negi obstaja še veliko pripravkov za zdravljenje aken, njihova izbira pa je odvisna od vrste in stopnje resnosti aken. Topični retionoidi so morda najpogosteje uporabljeni za zdravljenje vseh vrst aken pri odraslih, zanimivo pa je omeniti njihov dodatni učinek na gube in enakomeren ten kože. Azelainska kislina je pogosto vključena v zdravljenje celo blagih oblik aken. V primeru nekoliko resnejše stopnje aken je poleg aktualnih topikalnih zdravil vključena še sistemska terapija (tetraciklini ali antiandrogeni). Če prej omenjena terapija ni učinkovita, ali se stanje celo poslabša, se vključi v zdravljenje izotretinoin tablete. Peroralni izotretinoin je izjemno učinkovit pri aknah v odraslosti. V nizkih odmerkih se ga zelo dobro prenaša in je zelo učinkovita terapija, ki lahko dolgotrajno pozdravi akne. Žal pa ima to zdravilo stranske učinke, ki predstavljajo določena tveganja, zato ga lahko uživa le pod nadzorom zdravnika.

Dermatologi danes ponujajo tudi številne druge načine zdravljenja, kot so kemični pilingi ali postopki z laserjem, ki lahko pomagajo pri hitrejšem izboljšanju aken, pri zdravljenju povnetnih hiperpigmentaciji in brazgotin.

Kdaj je potrebno obiskati zdravnika?

Če akne trajajo več kot nekaj mesecev in ustrezna nega ne pripelje do željenih rezultatov, je potrebno obiskati dermatologa. Dermatolog bo presodil, ali je potrebno vključiti sistemsko terapijo. Na voljo so učinkoviti načini zdravljenja in s pomočjo dermatologa in malo potrpljenja lahko vsak primer aken uspešno zdravimo.

La Roche Posay Effaclar Duo+ gel krema, 40 ml La Roche Posay Effaclar peneči čistilni gel, 400 ml
La Roche Posay Effaclar Ultra serum, 30 ml
La Roche Posay Effaclar mikro-piling gel
La Roche Posay Effaclar Duo+ gel krema, 40 ml
La Roche Posay Effaclar peneči čistilni gel

 

1. Collier CN. et al. The prevalence of acne in adults 20 years and older. J Am Acad Dermatol. 2008 Jan;58(1):56-9. Epub 2007 Oct 22; Yentzer, B.A., et al., Acne vulgaris in the United States: a descriptive epidemiology. Cutis, 2010. 86(2): p. 94-9.

2. Holzmann, R. and K. Shakery, Postadolescent acne in females. Skin Pharmacol Physiol, 2014. 27 Suppl 1: p. 3-8; Williams, C. and A.M. Layton, Persistent acne in women : implications for the patient and for therapy. Am J Clin Dermatol, 2006. 7(5): p. 281-90.

Vir: Pharma Dermoclub