Zobobol
Najpogostejši krivec za nastanek zobobola so bolezni zoba, občasno se lahko zgodi, da zobobol nastane zaradi bolezni, ki niso povezane z zobmi ali dlesnimi.
Najpogostejši vzroki za zobobol so:
- zobna gniloba, poznana tudi kot karies;
- kopičenje gnoja, ki se nalaga v korenini zoba in okrog njega;
- poškodba ali zlom zoba;
- poškodba plombe ali zalivke;
- ponavljajoči se gibi ust (npr. žvečenje žvečilnega gumija, stiskanje zob);
- okužba dlesni.
Najpogostejši povzročitelj zobobola je zobna gniloba ali karies
Najpogosteje zobobol povzroči zobna gniloba. V Sloveniji ima težave z zobno gnilobo dve tretjini otrok in večina odraslih ljudi.
Zobna gniloba pogosto nastane zaradi pomanjkljive ustne higiene. V ustni votlini se namnožijo bakterije, te pa se hranijo z ostanki hrane, ki se pritrdijo na zobno površino. Bakterijske obloge na zobeh počasi razgrajujejo zobno sklenino, torej povrhnjico zoba. Slednje lahko pripelje do zobne gnilobe in zobobola.
Zobna gniloba se lahko prepreči z rednim in temeljitim čiščenjem zob po vsakem obroku, pomembno je tudi, da so na jedilniku zdrava živila, ki vsebujejo manj sladkorja. Marsikatero težavo pa lahko preprečijo tudi redni obiski zobozdravnika, ki temeljito pregleda zobe.
Vrste bolečin, ki nastanejo pri zobobolu
Poznanih je več vrst bolečin, ki lahko nastanejo pri zobobolu. Bolečina je lahko:
- blaga ali huda,
- občasna ali stalna ter
- ostra ali utripajoča.
Bolečina lahko postane izrazitejša pri uživanju tople ali hladne hrane ali pijače. Občutek bolečine je lahko večji s pritiskom na obolelo mesto.
Prikazovanje 1–24 od 33 rezultatov