Glivice na nohtih
Dejavniki tveganja za glivično okužbo:
- obstoj glivične okužbe kože stopala
- že od prej obstoječa distrofija nohta
- starejše življenjsko obdobje
- imunosupresivna stanja
- periferna vaskularna bolezen
- periferna nevropatija, najpogosteje v sklopu sladkorne bolezni
- prekomerno potenje
- luskavica
- travma in deformacija stopala
Nohti na prstih stopal so pogosteje prizadeti kot nohti na rokah
To se dogaja zaradi njihove bolj počasne rasti, zmanjšane oskrbe s krvjo ter pogostega temnega in vlažnega okolja.
Bolezen se najpogosteje začne na prostem robu nohta in njegovim stranskih delih kot belkaste ali rumenkaste lise, ki se razširijo proti osnovi nohta. Pozneje se lahko pojavijo odstop nohtne plošče, t. i. oniholiza, in subungvalna hiperkeratoza, ki povzroča zadebelitev nohta ter na koncu njegovo uničenje in drobljenje.
Onihomikoza in njene posledice – več kot le estetska težava
Dermatomikoza ni neprijetna samo zaradi neestetskega videza, kar zelo obremenjuje bolnike, jim zmanjša samozavest, povzroča sram, spremembe vsakdanjih navad, celo strah pred pojavljanjem v družbi zaradi včasih izrazite deformacije nohta.
Občasno se zaradi omejenega gibanja, ki izhaja iz izrazite zadebelitve nohtne plošče in bolečin, lahko pri onihomikozi poslabša periferni krvni obtok ter se pojavita venski zastoj in diabetično stopalo.
Mogoč je tudi razvoj bakterijske okužbe, ker je nezdravljena onihomikoza nenehen vir okužb. Glivice na nohtih se lahko razširijo na druge dele telesa in povzroči bolezen pri drugi osebi.
Zdravljenje glivične okužbe nohta je pravi izziv
Ker so glivične okužbe povzročitelj samo polovice nepravilnosti nohtov, je potrditev glivične bolezni zelo pomembna, saj se v nasprotnem, če bolnik nima onihomikoze, izogibamo dolgotrajnemu in neuspešnemu zdravljenju z antimikotiki.
Prikaz vseh 15 rezultatov