Kolagen – zakaj je pomemben in kako ga ohraniti?
Kolagen je bistvena podporna beljakovina, ki koži zagotavlja gladkost in prožnost. Vendar se njena naravna proizvodnja z leti zmanjšuje, zato je iskanje načina za njeno spodbuditev in ohranitev kakovosti kolagena izjemno pomembno za učinkovito preoblikovanje kože in popravljanje sprememb, povezanih s staranjem.
Kaj je kolagen?
Kolagen je najpogostejša beljakovina v človeškem telesu. Najdemo ga v kosteh, mišicah, koži, tetivah ter nekaterih notranjih organih. Je snov, za katero lahko rečemo, da zagotavlja kompaktnost telesa, saj tvori oporo ter tako zagotavlja moč in strukturo. Za kolagen, ki je naravno prisoten in se sintetizira v telesu, pravimo, da je endogeni kolagen. Endogeni kolagen ima številne pomembne funkcije, njegova razgradnja ali sprememba pa je povezana s številnimi zdravstvenimi težavami.
Kolagen je čvrsta, netopna vlaknasta beljakovina, ki predstavlja tretjino vseh beljakovin v človeškem telesu. Pri večini vrst kolagena so molekule razporejene tako, da tvorijo dolge, tanke vlaknaste strukture (fibrile). Prav te delujejo kot podporne strukture in podpirajo celice, da se med seboj bolje povežejo. Obstaja vsaj dvajset različnih vrst kolagena, vendar jih 80 do 90 % pripada tipom 1, 2 in 3. Različne vrste kolagena imajo različne strukture in funkcije, vendar je ves kolagen v človeškem telesu močan in prožen. Če ga primerjamo gram po gramu, je močnejši od jekla.
KOLAGEN V KOŽI
V koži je kolagen eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na čvrstost, odpornost in na splošno na mladosten videz kože. Ko je raven kolagena v koži visoka, je koža gladka in čvrsta, celična obnova je dobra in koža se lažje obnavlja. Kolagen sintetizirajo fibroblasti, celice, ki so pretežno v usnjici, srednji plasti kože. Fibroblasti sintetizirajo tudi elastin, beljakovino, odgovorno za prožnost kože in sposobnost, da se koža raztegne in vrne v prvotno obliko. Tip 1 je glavna vrsta kolagena v koži, ki predstavlja 80–90 % vsega kolagena. V usnjici kolagen omogoča nastanek vlaknaste mreže, ki vključuje fibroblaste. Prav tako igra pomembno vlogo pri nadomeščanju in obnavljanju odmrlih kožnih celic, pomaga ohranjati dobro vlažnost kože in na splošno prispeva k njenemu dobremu stanju.
KAJ VPLIVA NA RAVEN KOLAGENA V KOŽI?
Proces staranja vodi do zmanjšanja aktivnosti fibroblastov in naravne proizvodnje kolagena, ki se zmanjša za 1 do 1,5 % na leto. Poleg tega se kakovost endogeno sintetiziranega kolagena sčasoma zmanjša. Že po dvajsetem letu starosti začne raven kolagena v koži padati, zaradi česar se postopoma zmanjšuje strukturna celovitost kože. Ta naravni proces posledično privede do pojava sprememb na koži, ki jih opredeljujemo kot znake staranja, kot so tanjšanje kože, izguba prožnosti, gube in povešena koža. Ženske pogosto doživijo dramatično zmanjšanje sinteze kolagena po menopavzi, po 60. letu pa je znaten upad proizvodnje kolagena povsem običajen pojav.
Ta proces zmanjševanja in padca kakovosti kolagena lahko bistveno poslabšajo različni dejavniki ekspozoma, kot so kajenje (ki je povezano z zmanjšano proizvodnjo kolagena), prekomeren vnos sladkorja in rafiniranih ogljikovih hidratov (sladkor moti sposobnost samoobnavljanja kolagena), UV sevanje in oksidativni stres. To je dejstvo, ki ga je treba vedno upoštevati pri obravnavi pristopov za ohranjanje in spodbujanje proizvodnje kolagena.
NAČINI ZA POVEČANJE KOLIČINE IN KAKOVOSTI KOLAGENA V KOŽI
Stimulacijo proizvodnje kolagena in/ali zaviranje njegove razgradnje je mogoče doseči na več načinov. Cilj vsakega pristopa je nevtralizirati posledice pomanjkanja kolagena v koži, pristope pa je mogoče enostavno kombinirati in se med seboj ne izključujejo. Kaj je torej mogoče storiti?
1. Uporaba lokalnih tretmajev, ki vsebujejo aktivne sestavine z dokazanimi učinki na obnovo in zaščito kolagena
Peptidi
Peptidi so aminokisline s kratko verigo, ki služijo kot material za izgradnjo beljakovin. Dokazano je, da spodbujajo sintezo kolagena in elastina, zaradi česar so močna sestavina za obnavljanje zalog kolagena v koži.
Antioksidanti
Vsi antioksidanti ne delujejo na povečanje proizvodnje kolagena, vendar bo vsak od njih prispeval k temu, da se kolagen, ki je že prisoten v koži, ohrani v čim boljši formi.
Retinol
Retinol se pogosto uporablja za povečevanje ravni kolagena v koži. Poleg tega pomaga podaljšati življenjsko dobo kolagena in lahko blokira nekatere encime, ki ga uničujejo. Vse to ga uvršča med klasične dermatološke anti-age sestavine.
Vitamin C
Številne študije kažejo, da ima vitamin C pomembno vlogo pri zaščiti kože in spodbujanju proizvodnje kolagena, zaradi česar je ta sestavina prva izbira številnih anti-ageing formulacij.
Hialuronska kislina
Hialuronska kislina je pomembna sestavina za kolagen v koži. Podatki kažejo, da lahko zaščiti kolagen pred zaviranjem biosinteze, ki jo povzroča IL-1.
2. Zaščita kože pred vplivi ekspozoma
Kožne celice so nenehno v ciklu ustvarjanja in uničevanja, kar je povsem naraven proces. Vendar pa obstajajo dejavniki, na primer okoljski, ki lahko motijo ta cikel, ko pride do večjih poškodb in uničenja celic. Vse poškodovane ali uničene celice se morajo zamenjati, kar neposredno vpliva na raven kolagena v koži, ki posledično pade. Trda voda, onesnaženje, izpostavljenost soncu in celo delci prahu lahko poškodujejo kožo, zato je zelo pomembno upoštevati zaščitne in previdnostne ukrepe. Obstaja veliko načinov, kako lahko s svojim življenjskim slogom zaščitimo kolagen v koži, na primer z rednim čiščenjem kože ali z nepogrešljivo vsakodnevno zaščito pred soncem.
3. Dermatološki tretmaji
Dermatološke ordinacije ponujajo različne tretmaje, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena in tako odpravljajo vidne znake staranja kože. Pogovorite se z dermatologom in preverite, kakšni tretmaji so na voljo in za katerega bi se morali odločiti: od kemičnih pilingov in microneedlinga do laserskih tretmajev; možnosti so različne, rezultati pa po mnenju dermatologov zelo opazni.
4. Uravnotežena prehrana in dopolnila
Številne študije so pokazale, da če kolagenske peptide (ali druge aktivne spojine) zaužijemo skozi prebavni trakt, potujejo po telesu do mest, kjer so prisotni fibroblasti. Ta proces stimulira fibroblaste, da proizvajajo več kolagena, elastina in hialuronske kisline, ter tako prispeva k obnovi kože ter povečanju njene prožnosti in vlaženja.