Vas boli grlo? Preberite nekaj koristnih nasvetov
Ali vas boli grlo ali žrelo? Grlo je začetni del sapnika, torej del dihalnih poti, žrelo pa je križišče dihalne in prebavne poti in se nadaljuje v požiralnik. Ko v vsakdanjem pogovoru pravimo, da nas boli grlo, gre največkrat za vnetje žrela. Skelenje in praskanje sta pogostejša pri vnetju žrela, hripavost pri vnetju grla, bolečina pri požiranju pa se pojavlja pri obeh. Ustna votlina je torej odprt sistem. Vanjo s hrano, pijačo in dihanjem vstopajo mikroorganizmi, ki so v veliki večini tudi drugod v človeškem telesu, tu pa sestavljajo t.i. ustno mikrofloro. To so različne bakterije, in virusi, ki v ustni votlini živijo v t.i. biološkem ravnovesju. To ravnovesje hitro porušijo mnogi zunanji in notranji dejavniki. Takrat se nekatere vrste čezmerno namnožijo in lahko škodujejo našemu zdravju.
Vzroki za vnetje žrela
Vnetje žrela, pogosto imenovano tudi faringitis, prizadene večino ljudi vsaj enkrat na leto. Najpogostejši vzrok so okužbe z virusi, včasih pa so povzročitelji bakterije ali glive. Pogosteje se pojavi pozimi (tudi pozno jeseni in zgodaj spomladi) kot znak, ki spremlja prehlad ali gripo. Včasih pa se vnetje žrela pojavi tudi poleti, torej zunaj »sezone« prehlada in gripe. Poleg okužb lahko vnetje žrela povzročijo še drugi vzroki, ki se pojavljajo čez vse leto:
- mehanično, kemično ali toplotno draženje sluznice (onesnažen, vroč ali mrzel zrak, kajenje, refluksna bolezen požiralnika),
- suh ali zelo vlažen zrak.
- vdihavanje hladnega zraka skozi usta,
- pitje hladnih pijač, ko je telo pregreto,
- nenadne temperaturne spremembe, klima.
Kako si lahko pomagamo?
V zgodnji fazi je simptom vnetja žrela blaga bolečina, praskanje na sluznici žrela. Lahko ga lajšamo z oralnimi antiseptiki. Oralni antiseptiki so snovi, ki se uporabljajo za ustavitev rasti patogenih mikroorganizmov na sluznicah ustne votline in žrela. Imeti morajo nekaj pomembnih lastnosti: doseči morajo terapevtsko koncentracijo na mestu delovanja, imeti morajo širok spekter delovanja na bakterije, viruse in glive ter sposobnost prodiranja v sluznico in na težko dostopna mesta. Kadar pa ne gre za blažjo obliko, ampak je žrelo že vneto in je prisotna bolečina v takšni meri, da otežuje požiranje pa so primernejša izbira preparati s močnim protibolečinskim in protivnetnim delovanjem (flurbiprofen). Še nekaj nasvetov za hitrejše okrevanje:
- Vlažite zrak v spalnici ali drugem prostoru, kjer preživljate veliko časa.
- Pijte veliko tekočine, najbolje vodo ali mlačne zeliščne čaje.
- Grgrajte toplo slano vodo (čajna žlička soli, raztopljena v kozarcu vode).
Kdaj se odločiti za obisk zdravnika?
Kadar so spodaj našteti simptomi bolečega žrela hujši kot običajno in trajajo daljši čas (več dni ali več tednov), obiščite zdravnika.
- Boleče žrelo,
- povišana telesna temperatura (> 38 °C),
- glavobol, bruhanje,
- bele obloge v žrelu ali na mandljih,
- bolečina pri požiranju,
- otekla, pordela mandlja,
- otekle bezgavke na vratu,
- ponavljajoča se okužba,
- pridružena hripavost več kot tri tedne,
- neuspešno zdravljenje z zdravili.
Prepoznajte bolečino v žrelu – Strepsils uporabite ob prvih znakih, Strepfen pa kadar je žrelo že vneto in boleče.
Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Strepsils pastile brez sladkorja z okusom limone 0,6 mg/1,2 mg, 24 pastil | |