Prehranska dopolnila in obdobje nosečnosti

Obdobje nosečnosti bi za vsako žensko moralo biti nekaj posebnega, čas v katerem se vsakodnevno dogajajo spremembe. Vsaka nosečnost je unikatna zgodba z veliko lepega hkrati pa tudi velika neznanka.

Srečna in zdrava mama – srečen in zdrav otrok

Ženske v sodobnem času smo nonstop v hitenju in stresu. Posledično velikokrat pozabimo nase, na dovolj spanca, zdravo prehranjevanje in počitek.

Najmanj zaželeno je, da bi v obdobje nosečnosti  ženska vstopala prestrašena in negotova. Še posebno glede vseh zapovedi in pravil, ki naj bi se jih držala, vključno z uravnoteženim prehranjevanjem.

Je pa dobro, da se bodoča mamica zaveda, da plod ni »parazit«. Vsa hranila z vitamini in minerali se najprej porabljajo za pokrivanje materinih potreb in šele nato za pokrivanje potreb ploda. Tako je narava zaščitila bodočo mamico, da je plod ne bi ogrozil na račun svojih potreb. V primerih, ko vsebnost določenih hranil v telesu pade pod optimalno mejo, je najprej prizadet plod in šele nato nosečnica.

Pomembno je zavedanje in odgovorno ravnanje v tem prekrasnem obdobju našega življenja. Pomembno je, da poskrbimo odlično zase in posledično za nastajajoče bitje.

Planiranje otroka, nosečnost in potem obdobje po porodu je v življenju ženske obdobje, ko je potrebno več dodajati, že v času planiranja absolutno pa potem, ko je novo življenje na poti..

To velja tako v smislu energijske vrednosti, kakor tudi v smislu kakovosti hrane oziroma hranilnih snovi.

Nekatera hranila so v nosečnosti nujno potrebna za normalen razvoj otroka

Nujno potrebna hranila naj bi si nosečnica zagotovila predvsem z zdravo, uravnoteženo, raznoliko in varno prehrano.

Na prvem mestu, ki ga strokovne smernice priporočajo vsem ženskam v času načrtovanja nosečnosti, je folna kislina.

Folna kislina ali folat

Folna kislina ali folat je vodotopni vitamin, spada v skupino B vitaminov (imenujemo ga tudi vitamin B9) in je esencialna snov, ki je sami v telesu ne moremo zgraditi, ampak ga vnašamo vanj samo s hrano. Zelo pomembna je zato, ker je udeležena v nastanku dednega materiala. Ravno zato je največja potreba po folni kislini takrat, ko je največ delitev celic, torej ko se organizem razvija in raste

Pri tem poudarja, da človeško telo skladišči le nekaj miligramov folne kisline. Ravno zaradi tega je potreben stalni dotok folne kisline s hrano. Najpomembnejši vir folne kisline so zeleno listnate rastline, na primer zelena solata, pšenični kalčki, pa tudi nekatero sadje in druga surova zelenjava.

V večini primerov jo dobimo s hrano premalo, še posebej nosečnice, pri katerih so potrebe po tem zelo povečane. Drugi razlog, ki lahko nosečnici dodatno ovira dostop do folne kisline, pa je genski. Desetina prebivalstva ima genski zapis, ki ne omogoči dobrega delovanja encima, da bi folno kislino iz hrane pretvoril v obliko, ki jo telo lahko uporabi. Dejavnost tega encima je lahko zmanjšana tudi do 70 % in v takem primeru telo folne kisline, ki je bila vnesena s hrano  ne more in ne zna izrabiti, čeprav je je v telesu dovolj.

Ko je ženska zanosi, folno kislino potrebujeta oba, mamica in razvijajoči se plod za rast in razmnoževanje celic.

Največji porabnik folne kisline pri plodu je razvijajoče se osrednje živčevje, in to v drugem mesecu nosečnosti. Možgani in hrbtenjača nastajajo iz tako imenovane nevralne cevi. Ob pomanjkanju folne kisline prihaja do napak pri razvoju.  Strokovnjaki navajajo, da se takšna nepravilnost v Sloveniji pojavlja približno pri enem na 1400 rojstev, kar pomeni 12 do 14 zarodkov oziroma novorojenčkov z napako nevralne cevi na leto.

Na kaj vse lahko še vpliva  pomanjkanje folatov:

  • Zvečana pojavnost ponavljajočih se spontanih splavov.
  • Pomanjkanje vpliva tudi na delovanje same posteljice, po kateri poteka izmenjava snovi med materino in plodovo krvjo, zato lahko pride do pomanjkanja kisika ali do prezgodnjega luščenje posteljice.
  • Dokazano je še, da je ob pomanjkanju lahko zmanjšana telesna teža novorojenčkov.
  • tudi slabokrvnost je dolgo znani znak pomanjkanja folne kisline.

Statistični podatki jemanja folne kisline

Podatki slovenske študije za zadnjih deset let kažejo, da jih je med ženskami, ki so splavile ali rodile otroka z napako nevralne cevi, le 30 odstotkov jemalo folno kislino .

Zelo pomembno je, da začnemo z jemanjem aktivne folne kisline- metafolata  vsaj tri mesece pred zanositvijo, da si napolnimo zaloge v telesu.

Podatki raziskav kažejo, da polovica žensk začne z jemanjem šele, ko je nosečnostni test pozitiven.

Drugi poleg aktivne oblike folne kisline je holin. Holin je pomembno hranilo za ljudi. Ključnega pomena je za zdravje celic, hkrati pa je nujen tudi za proizvajanje acetilholina – živčnega prenašalca, ki vpliva na spomin, počutje, nadzor nad mišicami in na druge možganske funkcije ter funkcije živčnega sistema. Izredno pomemben je tudi za zgodnji možganski razvoj.

Nove raziskave in študije potrjujejo, da je holin eno izmed pomembnejših hranil .

Nova raziskava, ki so jo izvedli na univerzi Cornell, kaže, da ima uživanje holina med nosečnostjo pozitivne učinke na razvoj dojenčkovih možganov. Raziskovalci so ugotovili, da so dojenčki mamic, ki so med nosečnostjo vsak dan uživale dvakratno priporočeno dnevno količino holina, imeli okrepljeno možgansko delovanje.

Sicer pa se v nosečnosti, razumljivo, povečajo potrebe tudi po številnih drugih snoveh, tudi po osnovnih hranilih, kot so beljakovine. Seveda pa mora hrana nosečnice zaradi povečanih potreb  vsebovati tudi zadosti vitaminov in rudnin. Med najpomembnejšimi so; železo, jod, omega nenasičene kisline-DHK, lutein, vitamina A in D, kalcij, magnezij…

Ko boste izbirale kaj jemati, vsekakor pazite na to, da bo vsebovalo aktivno obliko folne kisline, holin in da je produkt prilagojen vsaki stopnji nosečnosti in potem dojenja. Zelo pomembno je, da ne vsebuje dodatkov v obliki barvil ali polnil, ki so lahko nevarna za dojenčka.

Femibion 1 z vitaminom D in jodom, 28 obloženih tablet
Femibion 2 tablete in kapsule z vitaminom D in jodom, 28 tablet in 28 kapsul
Femibion 3 za čas dojenja kapsule in tablete