Imunost in črevesje
Imunost in črevesje. Številne znanstvene raziskave dokazujejo, da se zdravje začne v črevesju.
Imunost = zdravje
V pogovornem jeziku mnogi imunost enačijo z zdravjem. To je povsem razumljivo, saj sta ta dva pojma povezana – dobra imunost pomeni zdravje, medtem ko padec imunosti lahko pomeni bolezen.
Kaj pravzaprav je imuniteta? Ali nas obdaja nek neviden ščit in kako lahko vplivamo na njegovo moč?
Beseda imunost ima korenine v latinščini in pomeni “svoboden”. Označuje pa sposobnost organizma, da se upre delovanju tujih snovi in mikroorganizmov, kot so bakterije, virusi in glivice.
Kako deluje imunski sistem?
Imunski sistem je izjemno pomemben za življenje in je poleg živčevja najbolj kompleksen sistem v našem telesu. Sestavljen je iz belih krvnih celic in več organov. Ti organi so timus, kostni mozeg, vranica, bezgavke in limfno tkivo. Omeniti moramo tudi kožo in sluznico, ki s fizično pregrado in mehanskim odstranjevanjem ščitita organizem pred prodiranjem patogenih mikroorganizmov ter kemičnih snovi.
Glavna funkcija imunskega sistema je zaščita pred okužbo, torej pred nalezljivimi boleznimi. Imunski sistem zazna tujek, ga uniči ter odstrani iz telesa. A imunski sistem je več kot to, saj nadzoruje lastne celice in notranje okolje z namenom ohranjanja celovitosti organizma.
Imunski sistem deluje 24 ur na dan, ne da bi se tega zavedali. Trenutek, ko pritegne našo pozornost, je znak, da je obramba “popustila”. Če imunski sistem odpove se pojavi bolezen.
Katere vrste imunosti poznamo?
Ločimo nespecifično in specifično imunost.
Nespecifična imunost je prirojena odpornost proti tujkom, s katerimi organizem še nikoli ni prišel v stik. Predstavlja prvo obrambno linijo in zagotavlja zelo dobro zaščito pred večino mikroorganizmov že od rojstva dalje.
Specifično imunost imenujemo tudi pridobljena imunost. Pri tej vrsti imunosti nastanejo specifična protitelesa. Ta protitelesa telo tvori ob okužbi in po okužbi ostanejo v telesu. Drugi načini prejema specifičnih protiteles je primer, ko dojenček dobi protitelesa z materinim mlekom. Specifična protitelesa pa se tvorijo tudi ob cepljenju, lahko pa jih dobimo tudi z neposrednim prejemom (zaščita pred tetanusom in steklini).
Sodobna znanost je dokazala, da se imunost začne v črevesju
Vloga prebavnega sistema je razgradnja zaužite hrane in izločanje neprebavljivih in škodljivih snovi iz telesa. Če pa upoštevamo, da se kar 70 odstotkov imunskih celic nahaja v črevesju, lahko trdimo, da je ravnovesje mikroorganizmov v črevesju osnova dobre imunosti. Mikroorganizmi so stalni prebivalci prebavnega sistema in sodelujejo pri normalnih fizioloških procesih. Dokler so ti mikroorganizmi v ravnovesju, (kar pomeni, da prevladujejo dobre bakterije), je naša obramba učinkovita.
Vzrokov za neravnovesje je veliko – od neurejenega življenja, izpostavljenosti stresu, kajenja, premalo gibanja in slabe prehrane do jemanja antibiotikov. In ko pride do neravnovesja, torej ko imunski sistem »popusti«, postane organizem bolj dovzeten za okužbe in bolezni.
Eden od načinov ohranjanja in vzdrževanja ravnovesja črevesne mikroflore, če je le-ta porušena je uživanje koristnih bakterijskih sevov, kar dokazujejo številne raziskave sodobne medicine.
Vendar je treba upoštevati, da niso vsi bakterijski sevi enaki. Zato pri izbiri preverite, ali je njihova učinkovitost dokazana z znanstvenimi raziskavami, koliko sevov dobrih bakterij imajo ter ali vsebujejo umetna barvila in konzervanse.
Zakaj so izdelki Bio-Kult dobra izbira?
Izdelki Bio-Kult vsebujejo več sevov več koristnih bakterijskih sevov, ki so plod dolgoletnih znanstvenih raziskav, vsak sev pa je raziskan in skrbno izbran.
Izdelki Bio-Kult vsebujejo žive kulture mikroorganizmov, nekateri pa so dodatno obogateni z rastlinskimi izvlečki in vitamini. Ne vsebujejo barvil, arom in konzervansov ter so odporni na želodčno kislino.
imunost in črevesje – Bio-Kult
Bio-Kult Candea kapsule, 60 kapsul | Bio-Kult Infantis prašek za dojenčke, 16 x 1 g | Bio-Kult več sevi kapsule, 60 kapsul |